مقالات علمی، پژوهشی، درسی

طرز برخورد باكودكان پرتوقع
درج شده در تاریخ 1391/12/09 توسط دبستان شهيد جاويد.

گروه بندی

لیست مقالات

سلامت نیوز: بچه ها، به خصوص پرتوقعترها، از شنیدن کلمه نه که راحت و سریع، از دهان والدین خارج میشود و تکلیف را یکسره میکند، بیزارند و برای خواسته های رنگارنگشان، تنها انتظار شنیدن یک بله جادویی را دارند.

دختر کوچولو، هفت، هشت ساله به نظر میرسید و از همان نیم ساعتی که توی موبایل فروشی، کنار من ایستاده بود، پیدا بود که هیچ وقت در زندگی اش، «نه» نشنیده؛ چون آنقدر برای خریدن یک تلفن مد روزتر، گریه کرد که کم مانده بود آقای فروشنده، گلکسی را دودستی تقدیم کند تا شاید این جوی روان اشکهایش خشک شود. مادرش که هم معذب شده بود، هم کلافه، در پاسخ به نگاه کمی متعجب من گفت: «با اینکه هر دقیقه، یک هوس تازه میکنه، ولی من طاقت ندارم بهش نه بگم. آخه من همین یک بچه رو دارم. بعضی وقتا هم نگران میشم نکنه دارم لوسش میکنم؟!»

بچه ها، به خصوص پرتوقعترها، از شنیدن کلمه نه که راحت و سریع، از دهان والدین خارج میشود و تکلیف را یکسره میکند، بیزارند و برای خواسته های رنگارنگشان، تنها انتظار شنیدن یک بله جادویی را دارند. با این حال، گاهی پدر و مادر، در اجابت خواسته های فرزندشان، دچار تردید میشوند، چون نمیدانند آیا او میتواند مسوولیت داشتن آنچه را درخواست کرده، به عهده بگیرد یا درباره چگونگی استفاده صحیح از آن، آگاهی دارد.

بخریم یا نخریم؟


اگر قرار است برای کودک، وسیلهای خاص مثل رایانه و لپتاپ شخصی، تلفن همراه شخصی و...، تهیه شود، بهتر است برای این کار، دلیل قانع کنندهای وجود داشته باشد یا نیاز به خرید آن از سوی والدین، احساس شود. خریدن وسایل غیرضروری، به صرف اینکه «بچه های مردم هم دارند» یا «بچه من دوست داره وسایلش رو مد باشه»، چندان درست نیست. خرید این وسایل، در صورت تمایل پدر و مادر، باید با گذاشتن قانونها و محدودیتها همراه باشد و نظارت و کنترل والدین، حتما در مورد آنها اعمال شود.

گول نخورید

«تو، پدر یا مادر خوبی نیستی. من رو دوست نداری. پدر و مادر دوستم رو ببین. تا لب تر میکنه، هر چیزی که میخواد، براش آماده میکنن». اینها نمونهای از بازی های کلامی کودکانه است که هدفشان، گول زدن شماست! بچه ها میخواهند شما را دچار احساس گناه کنند تا به خواسته هایشان برسند. وقتی خواسته های بچه ها برآورده نمیشود، سراغ این حرفها می روند و پدر و مادر را از نظر احساس و میزان محبتشان، زیر سوال میبرند. بهترین راه این است که شما، پای اصول خود بایستید و یک نه قاطعانه بگویید؛ زیرا صلاح کودک خود را بهتر از هر کس دیگر، حتی خود او میدانید.

چه کنیم که «وجدان درد» نگیریم

همه پدرها و مادرها دوست دارند تا آنجا که ممکن است، خواسته کودکشان را برآورده کنند، اما باید بدانند که این تقاضاها، چه قدر منطقی و قابل تامل هستند. وقتی فرزندتان، خواستهای از شما دارد، به شرایط خانواده خودتان فکر کنید و ببینید خرید این وسیله خاص، چه اثرات مثبت یا منفی، برای شما و فرزندتان دارد. سپس، با جمعبندی این موارد، تصمیمگیری کنید.


در جواب کودکان پرتوقع، چه باید گفت؟

1) نه شنیدن را به آنها بیاموزید. اگر خواسته شان غیرمنطقی و زیاده خواهی است، کوتاه و قاطع، با نگاهی جدی، آن را رد کنید.
2) از توجیه خود و دادن توضیح اضافه بپرهیزید.
3) در صورت گفتن نه، قاطع باشید. کودک نباید با غر زدن و گریه، جواب منفی شما را به مثبت تبدیل کند!
4) بعد از هر «نه» گفتن، یک جمله مثبت به او بگویید تا بتوانید قانعش کنید.


آیا کم توقع بودن کودک، عیب نیست؟

کم توقعی در کودک، باید از جوانب مختلف، مورد ارزیابی قرار بگیرد. عوامل مختلف که معمولا جزو خصوصیات سرشتی کودک هستند، میتوانند موجب این پدیده باشند که از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
.1 اعتمادبه نفس کم کودک و هراس از مورد ارزیابی قرار گرفتن خواستهها و توقعاتش
.2 اعتمادبه نفس بالای کودک که نمیخواهد خواسته هایش را از دیگران طلب کند
.3 تنوع طلبی کم و علاقه کم به قرار گرفتن در موقعیتها و خواسته های متفاوت و غیرتکراری
.4 ریسکپذیری کم کودک به دلیل هراس از وجود یک آسیب در هر خواسته
.5 ترس از عدم پذیرش از جانب والدین و دوستان، در صورت بیان توقع
.6 کم بودن ایده آلانگاری در کودک


گروه دوم عوامل، مربوط به اختلالات روانی کودکان است که از آن جمله می توان به افسردگی کودک، اضطراب و ترس از زیاده خواهی، بی معنی بودن توقعش یا احتمال سرکوب از جانب والدین اشاره کرد.
گروه سوم عوامل نیز عوامل محیطی هستند که از آن جمله میتوان به اضطراب والدین- که باعث میشود کودک احساس کند در صورت بیان خواستهاش، باعث تنش خواهد شد- افسردگی والدین، صفات شخصیتی خاص مانند سختگیری، بی توجهی، ایده آلگرایی و... اشاره کرد.منبع: ماهنامه شهرزادآخرین اخبار:
پیوند های مفید:
تماس با ما:

دبستان شهيد جاويد
02177911078
خیابان نارمك - خيابان سمنگان فرعی ميدان 71
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهیختگان جوان می باشد.
برای استفاده بهینه از این وب سایت از مرورگرهای مدرن مانند IE 9+ ، FireFox یا Google Chrome استفاده نمایید.