مقالات علمی، پژوهشی، درسی

تمركز در درس خواندن
درج شده در تاریخ 1391/09/20 توسط دبستان شهيد جاويد.

گروه بندی

لیست مقالات
اين يک برنامه عالي براي کشف علت ضعف تمرکز کودک است؛
 
کافي است به کارهاي روزمره او نگاهي بيندازيد.

بعضي از بچه ها هنگام بازي و درس خواندن، تمرکزشان را از دست مي دهند. اين نشانه ها مي تواند به صورت افکار بي ثبات، بي قراري، بي توجهي در حالتي که با فردي صحبت مي کنند و فراموش کردن زمان بروز کند. گاهي اين رفتارها براي پدر و مادر آزاردهنده اند اما بي توجهي به اين مساله، قطعا آثار جبران ناپذيري خواهد داشت...

تمرکز داشتن، در واقع توانايي افراد براي انجام کاري خاص در زماني مشخص است. نداشتن اين توانايي دلايل مختلفي دارد اما مهم ترين آنها به سن و سلامت کودک مربوط مي شود.
نتايج تحقيقات در زمينه آموزش هم نشان داده تمرکز داشتن يک عامل مهم و اصلي در تحصيل محسوب مي شود. شما به عنوان والدين کودک بايد با بررسي به اين نکته برسيد که چه عواملي باعث از دست دادن قدرت تمرکز فرزندتان مي شود. در ادامه به نکته هايي اشاره مي کنيم که شايد يکي از آنها علت نداشتن تمرکز کودکتان باشد.

خواب کم : خستگي و خواب کم از عوامل مهم و تاثيرگذار در نداشتن تمرکز است. توجه به ميزان کافي خواب کودک، در داشتن تمرکز کمک موثري خواهد بود.

نداشتن انگيزه و علاقه : اگر فرزندتان به کاري که انجام مي دهد علاقه اي نداشته باشد، احتمال اينکه تمرکزش را هنگام انجام آن از دست دهد، بسيار زياد است.

سلامت فيزيکي : سلامت جسمي، از ديگر عواملي است که اگر فرزندتان آن را نداشته باشد، غيرمستقيم روي تمرکزش اثر مي گذارد. شما بايد برنامه غذايي فرزندتان را طوري تنظيم کنيد که تمام گروه هاي غذايي در آن گنجانده شده باشد.

شرايط محيطي : گاهي محيط اطراف کودک و شلوغي بيش از حد تمرکز او را از بين مي برد، پس به اين نکته هم توجه کنيد.

مشکل با معلم : برخي از کودکان به دلايل نامعلومي از معلمشان خوششان نمي آيد. شما بايد به هر طريقي که مي توانيد، اين مشکل را حل کنيد چه با گفت وگو با معلم و چه با خود کودک زيرا اين عامل تاثير بسزايي در نداشتن تمرکز او دارد.

حواستان به کودکتان باشد : اين يک برنامه عالي براي کشف علت ضعف تمرکز کودک است؛ کافي است به کارهاي روزمره او نگاهي بيندازيد. ممکن است براي اين کار مجبور شويد چند روز بسيار دقيق باشيد يا حتي از کارهاي او يادداشت برداري کنيد. وقتي ديديد در حالتي است که انگار روي آب شناور مانده، مطمئن باشيد تمرکزش را از دست داده و اين حالت را ممکن است هنگام بازي در حياط يا تماشاي تلويزيون يا انجام تکاليفش ببينيد.
 
هديه : وقتي متوجه مي شويد فرزندتان به هر دليلي دچار از دست دادن تمرکز شده و در دنياي خودش غرق است، بايد از راهکاري استفاده کنيد که او را به دنياي حقيقي بازگردانيد و چه کاري بهتر از دادن يک هديه؟ اين کار باعث مي شود غيرارادي تمرکزش را به دست بياورد.

شطرنج: اين بازي باعث افزايش تمرکز و حتي افزايش قدرت تخيل کودک مي شود.


قصه گويي: اين کار به کودک کمک مي کند قدرت تمرکز، خلاقيت و ديد خود را افزايش دهد.
 


آخرین اخبار:
پیوند های مفید:
تماس با ما:

دبستان شهيد جاويد
02177911078
خیابان نارمك - خيابان سمنگان فرعی ميدان 71
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهیختگان جوان می باشد.
برای استفاده بهینه از این وب سایت از مرورگرهای مدرن مانند IE 9+ ، FireFox یا Google Chrome استفاده نمایید.