مقالات علمی، پژوهشی، درسی

رفع خجالت كودك در 10 حركت
درج شده در تاریخ 1391/10/06 توسط دبستان شهيد جاويد.

گروه بندی

لیست مقالات

رفع خجالت كودك با 10 حركت كمكش كنيد 

ترجمه: الهه جوانپور - خجالت در کودکان در 5 تا 7 سالگي اوج مي‌گيرد و اگر درمان نشود، در آينده مشکل‌ساز مي‌شود
رفع خجالت کودک با 10 حرکت

تا فرزندتان را با فرد جديدي آشنا مي‌کنيد، او پشت شما مخفي مي‌شود؟ تا سوالي از او مي‌پرسند، سرخ مي‌شود؟ از جواب دادن طفره مي‌رود؟ خجالت کشيدن در کودکان معمولا در سن 5 تا 7 سالگي به اوج مي‌رسد و اگر درمان نشود، در آينده مي‌تواند مشکلاتي را براي کودک به وجود بياورد. خوشبختانه هيچ‌گاه براي درمان خجالت دير نيست. 10 راهکار زير در برطرف کردن خجالت کودکتان به شما کمک مي‌کند...

رفع خجالت كودك با 10 حركت

كمكش كنيد احساساتش را بيان كند
كودكان خجالتي از اينكه مورد قضاوت ديگران قرار بگيرند، ترسان‌اند. اضطراب ناشي از اين موضوع سبب بروز حس حقارت در آنها مي‌شود. لازم است به طور مرتب به حرف‌هاي كودك و چيزهايي كه از اطرافيان شنيده گوش كنيد. به او اعتماد به نفس بدهيد. هر چه شما بيشتر با او صحبت كنيد، برقراري ارتباط با ديگران نيز براي او راحت‌تر خواهد شد.

از انگ زدن به كودك پرهيز كنيد
از گفتن جملاتي نظير «او را ببخشيد، كمي خجالتي استخودداري كنيد. بيان چنين جملاتي سبب مي‌شود

كودك شما گمان كند دچار مرضي درمان‌ناپذير است و خجالتي بودن جزو ذات اوست. بيان اين جملات حتي توجيهي براي او مي‌شود تا نخواهد تغيير كند و از هر موقعيت اجتماعي كه برايش سخت است، بگريزد.

از خجالتي بودن او در جمع حرفي به ميان نياوريد
كودكان خجالتي در برابر حرف‌هاي اطرافيان بسيار حساس‌اند. حرف زدن در مقابل او با مادر دوستش تنها وضعيت را وخيم‌تر خواهد كرد. كودكان خجالتي بيش از قضاوت‌هاي منفي به قضاوت‌هاي مثبت محتاج‌اند.

او را مجبور به برقراري ارتباط نكنيد
تشويق كردن كودكان خجالتي براي پيوستن به ديگران تنها وضعيت را بدتر مي‌كند. باعث مي‌شود اين حس به كودك منتقل شود كه والدين او را نمي‌فهمند و او بيشتر در خود فرو مي‌رود و منزوي مي‌شود. كنار آمدن با خجالت بايد به تدريج و به آرامي صورت پذيرد.

حامي خجالت او نباشيد
ثبت‌نام نكردن كودك در كلاس ورزش به اين بهانه كه او خجالتي است، موضوع را اسفناك‌تر از آن چيزي مي‌كند كه هست. ترس والدين به كودك القا مي‌شود و همين امر سبب ترس او و خجالتي‌تر شدنش مي‌شود. بايد اجازه داد كودك با مشكلاتش كنار بيايد و جايگاهي در ميان ديگران براي خود باز كند. مراقب نكته‌اي ديگر نيز باشيد. خجالتي بودن نبايد ادب را از كودك بگيرد. وقتي جايي مي‌رويد يا با كسي روبه‌رو مي‌شويد، از او بخواهيد سلام كند يا بابت كادويي كه دريافت كرده تشكر كند.

از او بخواهيد برايتان شعر بخواند يا تئاتر بازي كند
در خانه، خاله‌بازي كنيد. اجازه بدهيد در قالب يك بازي صحنه‌هاي زندگي واقعي تكرار شود. اين نوع بازي‌ها اضطراب او را كم كرده و سبب صميمي شدن او مي‌شود. خواندن شعر يا تئاتر بازي كردن سبب مي‌شود به مرور اعتماد به نفس بيشتري پيدا كند.

براي او ارزش قايل شويد
در پي هر پيشرفت كوچكي او را تحسين كنيد. كودكان خجالتي هميشه فكر مي‌كنند ديگران در مورد آنها بد قضاوت مي‌كنند. پس هر بار كار درستي انجام مي‌دهد، او را تشويق كنيد. مثلا بگوييد «من به تو افتخار مي‌كنم. تو توانستي از ترست فاصله بگيري.»، «چه‌قدر شجاعي!» و ... اين امر سبب مي‌شود حس عشق در او جان بگيرد.

نگذاريد منزوي شود
لازم نيست برايش تولد بگيريد و تمامي دوستان را دعوت كنيد. او را مجبور نكنيد به تولد دوستانش برود و در جمعي از بچه‌ها حاضر شود. معمولا كودكان خجالتي ترجيح مي‌دهند فقط با يك نفر بازي كنند. سعي كنيد كودكي كه به عنوان هم‌بازي براي او انتخاب مي‌كنيد كوچك‌تر از او باشد تا بتواند بر وي تسلط يابد و اعتماد به

نفس پيدا كند. در صورتي كه بيش از حد خجالتي شده او را پيش يك روان‌شناس ببريد و مشورت كنيد.

منبع سلامت

 

 آخرین اخبار:
پیوند های مفید:
تماس با ما:

دبستان شهيد جاويد
02177911078
خیابان نارمك - خيابان سمنگان فرعی ميدان 71
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه فرهیختگان جوان می باشد.
برای استفاده بهینه از این وب سایت از مرورگرهای مدرن مانند IE 9+ ، FireFox یا Google Chrome استفاده نمایید.